چهل میلیون مشتری در شبکه اجتماعی تلگرام، به انتظار شماست

راه اندازی ربات فروشگاهی

راهنما و آموزش فعال سازی رمز پویا

شاید شما هم هنگام پرداخت الکترونیکی، در درگاه بانک این پیام را دریافت کرده باشید که تنها با رمز پویا قادر به پرداخت آنلاین خواهید بود. تاکنون پرداخت الکترونیکی با وارد نمودن رمز دوم انجا میشد که البته این رمز تنها یک بار ساخته می‌شد و تنها در صورتی که خودتان اقدام به تغییر آن می‌کردید عوض می‌شد. در این مدت که میزان سواستفاده‌ها و کلاهبرداری‌ها از راه‌های گوناگون مانند فیشینگ افزایش پیدا کرد، سیستم بانکی کشور فعالسازی رمز یک بار مصرف به منظور پرداخت را تا تاریخ پانزدهم دی ماه ۹۸ برای تمامی مشترکین اجباری کرد. نحوه کارکرد رمز پویا بدین صورت است که پس از هر بار ساخته شدن رمز، تنها ۶۰ ثانیه اعتبار دارد. اما ساخت رمز پویا برای هر بانکی روش متفاوتی دارد. در این مقاله شما را با فعالسازی رمز پویا برای تمامی بانک‌ها آشنا خواهیم کرد:

بانک ملی
به منظور استفاده از رمز پویا برای حساب بانک ملی دو روش وجود دارد: اگر از کاربران گوشی هوشمند هستید می‌توانید با نصب اپلیکیشن ۶۰ که ابزار تولیدکننده رمز یک‌بار مصرف است، از این امکان استفاده کنید. همچنین اگر گوشی هوشمند ندارید و یا تمایلی به نصب اپلیکیشن ندارید، کد دستوری *۷۳۷*۶۰# را شماره‌گیری نمایید.

در این ویدئو می‌توانید آموزش کامل را مشاهده کنید.

بانک سپه
مشترکین این بانک باید ابتدا به یکی از شعب بانک سپه مراجعه کرده و درخواست خود برای فعالسازی رمز پویا را ثبت کنند. سپس با نصب نرم افزار رمزساز سپه روی گوشی همراه این قابلیت را فعال کنند. در حال حاضر این امکان تنها با نصب اپلیکیشن رمزساز میسر است اما در آینده روش‌های ارسال از طریق پیامک و USSD نیز فعال خواهد شد.

برای دریافت اپلیکیشن بانک سپه، کدهای زیر را اسکن کنید

سیستم عامل iOS

سیستم عامل اندروید

برای آموزش کامل فعال‌سازی رمز دوم پویا بانک سپه، این لینک را مشاهده کنید.

تلفن پشتیبانی بانک سپه: ۱۵۵۷

بانک صنعت و معدن
اگر اینترنت بانک شما فعال است دیگر نیازی به مراجعه به بانک ندارید و تنها کافیست اپلیکیشن یا برنامک رمزساز را نصب کنید. در غیر این صورت می توانید با مراجعه به یکی از شعب رمز پویا را نیز برای خود فعال کنید.

بانک کشاورزی
مشترکین بانک کشاورزی می توانند با نصب برنامه رمز یکبار مصرف امن (ریما) نسبت به فعالسازی رمز یک بار مصرف خود اقدام کنند.

لینک دریافت اپلیکیشن ریما: https://www.bki.ir/services/apps/otp
در این ویدئو آموزش کامل فعالسازی رمز پویا بنک کشاورزی را مشاهده کنید.

بانک مسکن
برای فعالسازی رمز دوم پویا بانک مسکن می‌تواند به یک عابر بانک مسکن مراجعه کنید. بعد از وارد کردن کارت و رمز اول خود، وارد صفحه «تغییررمز» شده و سپس «خدمات رمز پویا» را انتخاب کنید. در این مرحله پس از انتخاب گزینه «تخصیص رمز اول» شماره تلفن خود را وارد کنید. توجه داشته باشید شماره‌ای که وارد می‌کنید باید همان شماره تلفنی باشد که در سیستم بانکی به عنوان شماره تلفن صاحب حساب ثبت کرده‌اید. فراموش نکنید که پس از پایان این مراحل، رسید خودپرداز را نزد خود نگه‌دارید. پس از انجام این مراحل، اپلیکیشن رمزنما که لینک دریافت آن برای شما پیامک می‌شود را نصب نموده ودر قسمت خدمات الکترونیک، گزینه خدمات رمز یکبار مصرف را انتخاب کنید. در این مرحله شماره کارت، سریالی که در رسید خودپرداز درج شده و همچنین کدفعالسازی پیامک شده را وارد کنید. در صورت درست بودن تمامی اطلاعات این امکان برای شما فعال می‌شود. از این پس برای هربار دریافت رمز باید به اپلیکیشن مراجعه نموده و گزینه دریافت رمز کارت را لمس کنید. توجه داشته باشید درصورتی که چند کارت و یا حساب در بانک کشاورزی دارید، باید برای هرکدام از آن‌ها این مراحل را طی کنید.

بانک توسعه تعاون
روش اول: اینترنت‌بانک
در صورتی که اینترنت‌بانک شما فعال است در سامانه اینترنت بانک خود مسیر زیر را طی کنید: پس از انتخاب گزینه کارت‌های من، در ردیف مربوط به شماره کارت خود گزینه مدیریت نوع رمز را انتخاب نموده و پس از تأیید شماره موبایل خود، فعالسازی رمز پویا را تأیید کنید.

روش دوم: همراه‌بانک:
ابتدا برنامه همراه‌بانک را روی گوشی خود نصب کنید. برای دریافت دریافت لینک دانلود کلمه “همراه بانک” را به شماره ۵۰۰۰۱۵۷۴۱ پیامک کنید.

پس از نصب، مراحل زیر را طی کنید:

خدمات سپرده > سایر > عملیات کارت > فعال‌سازی رمز یک‌بار مصرف کارت (رمز پویا)

پست بانک ایران
در صورتی که اینترنت‌بانک شما فعال است می‌توانید با نصب برنامه «رمز ساز» و طی کردن مراحل زیر، رمز پویا را فعال کنید. در غیر این صورت با مراجعه به یکی از شعب بانک نسبت به فعالسازی آن اقدام فرمایید.

پس از فعالسازی اینترنت‌بانک، اپلیکیشن «پنام» را روی گوشی خود نصب کنید.

از طریق مرورگر موبایل و یا کاپیوتر وارد حساب کاربری خود در اینترنت بانک شوید و گزینه مدیریت کارت را انتخاب نمایید. در صفحه ظاهر شده روی «فعالسازی رمز دوم یک بار مصرف کارت» کلیک کنید. در این مرحله شماره کارت مورد نظر خود را انتخاب نموده و سپس «افزودن کارت» را انتخاب کنید.

پس از افزودن کارت پیغام«رمز دوم یکبار مصرف برای کارت فعال شد» را مشاهده خواهید کرد. روی دکمه بازگشت کلیک و سپس «رمز دوم یکبار مصرف کارت» کلیک کنید.

پس از انتخاب مجدد کارت خود روی گزینه «فعالسازی برنامک رمزساز» کلیک کنید. در این صفحه یک QR کد پدیدار می‌شود که باید آن را با اپلیکیشن پنام اسکن کنید.

در این مرحله به اپلیکیشن پنام روی موبایل خود مراجعه کنید و گزینه فعالسازی رمز دوم کارت را انتخاب نمایید. در صفحه پدیدار شده، اسکن کد تصویری را لمس کنید. حال می‌توانید با اپلیکیشن خود QR ساخته شده را اسکن کنید. پس از آن یک پیامک حاوی کد فعالسازی ۴ رقمی برای شما ارسال می‌شود.

در صفحه باز شده، یک رمز برای ورود به اپلیکیشن درج کنید. پس از ثبت رمز ورود به برنامه کد فعالسازی را ارائه نمایید.

پس از پایان این مراحل، اپلیکیشن رمزساز شما فعال شده است.

در صورتی که تمایل به نصب برنامه در گوشی خود ندارید می‌توانید با مراجعه به یکی از شعب و تأیید شماره همراه خود، رمز یک بار مصرف را از طریق پیامک دریافت کنید.

بانک اقتصاد نوین
برای مشترکین بانک اقتصاد نوین هم، دو روش حضوری و غیر حضوری وجود دارد. در روش حضوری می‌توانید با مراجعه به یکی از شعب بانک فرم ردخواست را پرنموده و با نصب اپلیکیشن رمز یک بار مصرف (ارس) آن را دریافت نمایید.

در روش غیر حضوری نیز می‌توانید از طریق اینترنت بانک و مراجعه به منوی «کارت > فعال‌سازی رمز دوم یک‌بار مصرف کارت» این قابلیت را فعال کنید.

در صورتی که اینترنت بانک شما فعال نیست می‌توانید بصورت غیرحضوری نیز، اینترنت بانک خود را فعال کنید. تنها کافی‌ست ارسال پیامک تراکنش مالی بانک اقتصاد نوین برای شماره موردنظر شما فعال باشد.

درصورت وجود هرگونه سوال و یا مشکل با شماره تلفن ۴۸۰۳۱۰۰۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

بانک پارسیان
برای فعالسازی رمز یکبار مصرف بانک پارسیان اپلیکیشن «پارسیان من» را روی تلفن همراه خود نصب کنید. سپس به یکی از دستگاه‌های خودپرداز بانک پارسیان مراجعه کنید. در منوی عملیات رمز گزینه ثبت نام رمز یکبار مصرف را انتخاب کنید. در این مرحله شما باید یک رمز ۸ رقمی وارد کنید. توجه داشته باشید که این رمز را حتما به یاد داشته باشید؛ چراکه درصورت فعالسازی این امکان در اپلیکیشن گوشی خود، برای هربار صدور رمز دوم به آن احتیاج خواهید داشت. پس از انجام این مرحله یک کد فعالسازی به شماره تلفنی که در اطلاعات حساب شما موجود است ارسال می‌شود. سپس در اپلیکیشن «پارسیان من»، مسیر زیر را طی کنید:

منو اصلی > رمز یک بار مصرف> ثبت > وارد کردن شماره کارت

سپس کد فعالسازی پیامک شده را وارد کنید.

اکنون این امکان برای حساب موردنظر شما فعال شده است. شما برای هربار استفاده از رمز یکبار مصرف می‌بایست با مراجعه به اپلیکیشن مسیر زیر را طی نموده و رمز ۷ رقمی صادر شده را استفاده کنید.

رمز یکبار مصرف > صدور > انتخاب کارت > وارد کردن کد هشت رقمی

بانک کارآفرین
پیش از اقدام برای دریافت رمز دوم پویا بانک کارآفرین به نکات توجه کنید:

رمز پویا بانک کارآفرین به انتخاب شما می‌تواند از دو طریق پیامک و یا اپلیکیشن ریما تولید شده و در اختیار شما قرار می‌گیرد.
در صورتی که تمایل به دریافت رمز پویا از طریق اپلیکیشن دارید، اپلیکیشن رمزساز ریما را در گوشی خود نصب کنید.
در صورتی که شماره تلفن موردنظر شما برای تأیید و فعالسازی رمز پویا با شماره تلفن موجود در حساب شما مغایر است، با همراه داشتن کارت شناسایی به یکی از شعب مراجعه کنید.
برای فعالسازی رمز پویا بانک کارآفرین به یکی از خودپردازهای بانک مراجعه نموده و مسیر زیر را طی کنید:
عملیات رمز > فعالسازی رمز یکبار مصرف دوم > گوشی هوشمند / پیامک (در این مرحله به انتخاب خود می‌توانید روش مورد نظر خود را برای دریافت رمز پویا انتخاب نمایید) > (وارد کردن شماره همراه) > دریافت رسید حاوی رمز ۸ رقمی

در صورتی که روش دربافت رمز دوم را پیامک انتخاب کرده‌اید، رمز هشت رقمی را به شماره ۳۰۰۰۹۴۰ پیامک کنید.
در صورت انتخاب فعالسازی با اپلیکیشن ریما، علاوه در کد دریافت شده، رمز ۱۲۰ کاراکتری که به موبایل شما ارسال می‌گردد را در ریما وارد کنید تا رمز پویا فعال گردد.
بانک سامان
به منظور آشنایی کامل با مراحل فعالسازی این امکان در حساب‌های بانک سامان، ویدئو زیر را مشاهده کنید.

بانک سینا
اگر اینترنت‌بانک سینا برای حساب شما فعال است، نیاز به مراجعه حضوری در شعبه بانک نخواهید داشت. در غیر این صورت به یکی از شعب بانک سینا مراجعه کنید. برای فعالسازی این امکان ابتدا اپلیکیشن رمزساز را روی گوشی خود نصب کنید.

به اینترنت بانک خود وارد شوید (در دیوایسی که نمی‌خواهید اینترنت‌بانک را در آن فعال کنید.) و پس از کلیک روی دکمه تنظیمات سمت چپ بالای صفحه، گزینه فعال‌سازی برنامک رمزساز را انتخاب کنید. در این مرحله شما باید رمزی ۶ رقمی را وارد کنید که برای وارد شدن به اپلیکیشن آن را لازم خواهید داشت.

پس از ثبت رمزز یک کد فعالسازی برای شما فعال خواهد شد. همچنین تصویر QR کد روی صفحه نمایش داده می‌شود. حال وارد اپلیکیشن گوشی همراه خود شوید و پس از انتخاب فعال سازی QR کد را اسکن کنید. پس از اسکن، کد چهاررقمی پیامک شده را وارد کنید.

از این پس برای هربار تولید رمز یکبار مصرف، به اپلیکیشن مراجعه نموده و با وارد کردن رمز ۶رقمی، رمز یک بار مصرف به شما نمایش داده می‌شود.

بانک خاورمیانه
برای آشنایی با نحوه فعالسازی رمز دوم پویا بانک خاورمیانه، به لینک زیر مراجعه کنید: https://www.middleeastbank.ir/page/otp

بانک شهر
برای فعالسازی رمز دوم پویا، پس از نصب اپلیکیشن نیاز به مراجعه حضوری به بانک خواهید داشت. برای آشنایی کامل با مراحل فعالسازی رمز دوم ویدئو زیر را تماشا کنید:

بانک دی
اگر اینترنت بانک شما فعال است با نصب اپلیکیشن رمزساز (ارس) و فعالسازی از طریق پنل اینترنت بانک دی، می توانید رمز پویا را برای حساب و شماره تلفن خود فعال کنید. در غیر این صورت به یکی از شعب بانک دی مراجعه نمایید.

بانک صادرات
برای آشنایی با مراحل فعالسازی رمز پویا، به لینک زیر مراجعه نمایید:

https://apps.bsi.ir/rima.html

بانک ملت
برای فعالسازی رمز دوم پویا یا یکبار مصرف ملت می‌توانید از طریق پیامک و مراجعه به خودپرداز اقدام نمایید. درحال حاضر استفاده از اپلیکیشن رمزنگار ملت برای گوشی‌های آیفون امکانپذیر نیست و برای استفاده از این امکان باید از طریق پیامک رمزدوم پویا را دریافت کنند.
در ویدئوی زیر، مراحل فعالسازی و دریافت را مشاهده می‌نمایید.

بانک تجارت
برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک تجارت از طریق USSD می‌توانید کد #۸۸*۷۸۸* را در تلفن همراه خود شماره‌گیری نموده و مسیر زیر را طی کنید:
۳ (سامانه رمز پویا) > (وارد کردن رمز عبور دلخواه پنج رقمی [توجه داشته باشید که این رمز را برای هربار دریافت رمز دوم باید بخاطر داشته باشید]) > ۱ (ثبت نام) > (وارد کردن شماره کارت) > (وارد کردن کد ملی) > وارد کردن رمز دوم فعلی (در صورتی که رمز دوم ندارید باید به عابربانک تجارت مراجعه کنید)
پس از مشاهده پیغام پایان عملیات منتظر دریافت پیامک تأیید فعالسازی باشید. از این پس می‌توانید با شماره‌گیری #۸۸*۷۸۸* و طی کردن مسیر زیر، رمز دوم پویا را دریافت کنید.
۳ (سامانه رمز پویا) > (وارد کردن رمز عبور) > ۴ (دریافت رمز پویا) > (انتخاب کارت مورد نظر) > (مشاهده پیغام حاوی رمز یکبار مصرف)

در این ویدئو می‌توانید نحوه فعالسازی رمز پویا با استفاده از اپلیکیشن همراز را مشاهده کنید.

بانک رفاه
توجه: درصورتی که شماره همراه فعلی شما با شماره تلفنی موجود در اطلاعات حساب شما یکی نیست، با مراجعه به یکی از شعب و در دست داشتن کارت شناسایی نسبت به تغییر شماره تلفن حساب خود اقدام فرمایید.
برای فعالسازی رمز دوم کارت بانک رفاه، به یکی از خودپردازهای بانک رفاه مراجعه نموده و پس از وارد کردن کارت و درج رمز اول کارت خود، گزینه فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف پویا را انتخاب نموده و سپس رسید دریافتی را نزد خود نگه دارید. پس از چند لحظه پیامکی حاوی کد ۴ رقمی فعالسازی، به شماره تلفنی که در حساب شما وارد شده ارسال می‌گردد. سپس به https://www.refah-bank.ir/otpcard مراجعه نموده و اپلیکیشن رمزساز رفاه را بر روی گوشی خود نصب نمایید.
همچنین در صورتی که گوشی هوشمند ندارید و یا تمایلی به نصب اپلیکیشن روی گوشی خود ندارید می‌توانید از دو روش زیر بهره ببرید:

با مراجعه به خودپرداز و تأیید شماره تلفن خود، با فعالسازی سامانه هریم رمز دوم خود را توسط پیامک دریافت کنید.
با شماره گیری #۷۱۳* و انتخاب گزینه فعالسازی رمز پویا، رمزی که از عابربانک دریافت نمودید را وارد کرده تا رمز دوم پویا برای شما فعال گردد.

بانک حکمت ایرانیان
برای فعالسازی رمز پویا این بانک با مراجعه به یکی از شعب بانک و نصب اپلیکیشن ارس می‌توانید این قابلیت را فعال کنید.

بانک گردشگری

ایران زمین

قوامین
آموزش کامل فعالسازی رمز دوم پویا برای حساب‌های بانک قوامین را در این لینک مشاهده کنید.

انصار
برای فعاسازی رمز پویا حساب بانک انصار به یکی از شعب بانک مراجعه نمایید یا با شماره ۴۴۴۶۶۵۰۰-۵ تماس حاصل فرمایید.

بانک سرمایه

بانک پاسارگاد

بانک قرض الحسنه مهر ایران

سوالات متداول
آیا برای فعالسازی رمز پویا باید حتما به بانک مراجعه کنم؟
در اکثر موارد درصورتی که اینترنت بانک شما فعال باشد نیاز به مراجعه حضوری نیست. در برخی یانک‌ها مانند ملی برای عضویت در سامانه بام و فعالسازی رمز دوم پویا از طریق آن می‌توانید به وبسایت مراجعه نمایید. اما باید حتما شماره موردنظر شما برای فعالسازی رمز دوم با شماره موجود در اطلاعات حساب شما یکی باشد.

آیا برای تمامی بانک‌ها یک رمزساز کافی است؟
خیر، هر کدام از بانک‌ها روش جداگانه‌ای برای فعالسازی دارند. اما برخی بانک‌ها اپلیکیشن‌های یکسانی دارند. مانند اپلیکیشن ریما یا ارس.

آیا برای استفاده از رمز یکبار مصرف حتما باید گوشی هوشمند داشته باشم؟
در حال حاضر این امکان در اکثر بانک‌ها تنها با نصب اپلیکیشن رمزساز امکان‌پذیر است اما برای بانک‌هایی مثل بانک ملی یا تجارت می‌توانید با کد USSD یا پیامک این قابلیت را فعال کنید. برخی از بانک‌ها نیز با استفاده از اینترنت بانک رمز پویا را صادر می کنند.

همایون
همایون
همایون هستم ، از سال 2019 شروع به کار کردن با پایتون کردم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader
لطفا صبرکنید...