بات کاج
پیشرو در طراحی و توسعه ربات

برای شروع برنامه نویسی لپ تاپ یا کامپیوتر ؟ این سوال جزو اولین پرسش های است که یک شخص برای شروع برنامه نویسی از خودش میپرسد ، ما در این مقاله قرار هست باهم مزایا و معایب هر دو گزینه را بررسی کنیم ، تا با داشتن آگاهی کامل یک گزینه را انتخاب کنیم .

اما جالبه قبل از شروع مقاله یک سر به گذشته شروع آموزش های برنامه نویسی بزنیم !  در سال های نه چندان دور در کشور خودمان ایران ، در حدود سال 90 اکثرا اشخاصی که به دنبال آموزش برنامه نویسی بودند دیگر این سوال برایشان مطرح نمی شد ، چرا ؟ چون شخصی که به دنبال گرایش های کامپیوتر بود از قبل لپتاپ یا کامپیوتر داشت و با همان چیزی که داشت شروع به گرایش مد نظرش میکرد ، اما امروزه با گسترش شبکه های اجتماعی و آشنایی مردم با گرایش های مختلف کامپیوتر مثل برنامه نویسی ، دیگر فقط کسانی که از قبل کامپیوتر یا لپ تاپ داشته باشند به دنبال این موضوعات نمی روند و هر شخصی ممکن است به دنبال این موضوعات برود و پس این سوال برای این دسته افراد پیش خواهد آمد که لپ تاپ یا کامپیوتر رو میزی را انتخاب کنیم ؟ کدام ؟

قریب به اتفاق اکثر برنامه نویسان اعتقاد شدیدی به کامپیوتر برای برنامه نویسی دارند ، کمی این اعتقاد درست است و شما بعد از اینکه به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شده اید نیاز بیشتری به کامپیوتر پیدا خواهید کرد ، اما خب برای شروع کدام رو انتخاب کنیم ؟

خب بریم سراغ اصل مقاله ، لپ تاپ یا کامپیوتر ؟ کدام یک برای شروع برنامه نویسی مناسب تر است ؟ اگر شما تمایل بیشتری به گزینه لپ تاپ دارید ، احتملا تصور میکنید میتوانید با لپ تاپ حتی در رختخواب هم کد بزنید یا آموزش ببنید ، اما سخت در اشتباه هستید ، لپ تاپ با گوشی کاملا متفاوت است ، شما برای استفاده از لپ تاپ باید یک دستان با موس کار کند و یک دست دیگر ( برخی مواقع هر دو دست ) با کیبورد و حالت بدن و دست تان شما باید جوری باشد که به راحتی بتوانید این کار را انجام دهید و محل ایستادن لپ تاپ خودش یک مسئله بزرگیست . در کل شما بعد از یک مدت کوتاهی مجبور خواهید شد یک میز و صندلی برای لپ تاپ تان تهیه کنید

اگر مجددا شما تمایل بیشتری به گزینه لپ تاپ دارید ، احتملا تصور میکنید صرفه جویی هزینه بسیاری کردید و دیگر نیاز نیست به صورت جداگانه مانیتور ، موس ، کیبورد ، بلندگو و … را تهیه کنید ، اما مجددا سخت در اشتباه هستید ، مانیتور لپ عمدا کوچک و مات هستند و شما بعد از یک مدتی چشم هایتان اذیت میشود و احتملا رو به مانیتور جداگانه بیاورید و موس لپ تاپ به هیچ عنوان برای استفاده طولانی مدت مناسب نیست و خوش کار نیست ، یعنی شما بعد از یک مدتی خسته خواهید شد و نمیتوانید آنگونه که میشود با یک موس جانبی با سیستم کار کرد با موس لمسی لپ تاپ کار کنید ؛ در مورد کیبورد هم همین نکته صدق میکند ، اکثر کیبورد های لپ تاپ ها برای یک کاربر معمولی یا گیمر طراحی شدن و شما بعد از مدت کوتاهی نیازمند کیبورد جانبی خواهید شد.

اگر باز هم مجددا تمایل بیشتری به گزینه لپ تاپ دارید ، احتملا تصور میکنید پرستیژ (وجه ظاهری) لپ تاپ از کامپیوتر بیشتر است ، که نظرات هر شخص در این باره متفاوت هست و بستگی به نگاه مخاطب مقابل دارد .

خب حالا که تصورات اشتباهی که از لپ تاپ داشتیم رو متوجه شدیم وقتش رسیده است که به سراغ مقایسه اجمالی لپ تاپ و کامپیوتر بپردازیم ؛ برنامه نویسان اغلب خانه یا محل کار را برای کد زدن انتخاب میکنند اما به هر حال فریلنسر های زیادی وجود دارند که علاقه دارند در محیطی مثل کافه مشغول به کد زدن باشند پس با این حساب اگر شما جزو این دسته از افراد باشید لپ تاپ گزینه بهتری برای شما است ، اما این گزینه تنها برای رفت آمد بین خانه تان تا کافی شاپ نیست ، مثلا اگر زیاد در حال سفر هستید لپ تاپ گزینه بهتریست ، در مجموع اگر شخصی هستید خیلی از خانه و محل کار خارج میشوید لپ تاپ گزینه مناسب تری برای شما است .

 لپ تاپ ارزان تر خواهد افتاد یا کامپیوتر ؟
شما در خرید کامپیوتر دست تان بسیار باز است و میتوانید مشخصات فنی خودتان را به دلخواه و نیاز خودتان اسمبل ( جمع بندی ) کنید ، برای مثال برای برنامه نویسی ( جز حوزه گیم ) آنچنان کارت گرافیک مهم نیست و شما میتوانید با یک کارت گرافیک حداقل نیاز خود را برطرف کنید ، در خرید کامپیوتر میتوانید کارت گرافیک را حذف کنید یا حداقل گرافیک را انتخاب کنید ، اما در خرید لپ تاپ کاملا بلعکس است و شما باید طبق مشخصات موجود لپ تاپ مد نظرتان را انتخاب کنید ؛ در خرید کامپیوتر شما میتوانید برای کاهش هزینه ها از مانیتور و لوازم جانبی ارزان تر استفاده کنید اما در لپ تاپ مجبور به انتخاب هستید .

ارتقا یا تعویض قطعات کدام یک آسان تر است ؟
قطعا کامپیوتر! لپ تاپ از قطعات یک پارچه اسمبل شده است و شما نمیتوانید اجزای مهمی مانند سی پی یو یا کارت گرافیک و قطعات که به مادربرد سویچ شده باشند را به راحتی ارتقا دهید یا تعویض کنید ، اما در کامپیوتر میتوانید این موارد را به راحتی میتوانید انجام دهید .

مزایا لپ تاپ :

 • امکان جا به جای آسان و سریع
 • عدم نیاز به برق مستقیم
 • استفاده در هر زمان و هر مکان

مزایا کامپیوتر :

 • به راحتی میتوان قطعات را تعویض یا ارتقا داد
 • در انتخاب لوازم جانبی و قطعات اولیه دست مان باز تر است .

معایب لپ تاپ :

 • خرید مجدد لوازم جانبی
 • عدم ارتقا یا تعویض آسان قطعات

معایب کامپیوتر :

 • عدم جا به جای آسان
 • خرید لوازم جانبی اولیه حتمی

در اخر پیشنهاد میکنیم مقاله ( نکات مهم برای شروع برنامه نویسی ) زیرا را هم مطالعه کنید :

نکات مهم برای شروع برنامه نویسی + چند ویژگی بین برنامه نویسان موفق

 • اشتراک گذاری
محتوا فوق به صورت اختصاصی توسط بات کاج تولید شده است و باز نشر آن بدون درج لینکی از بات کاج دور از اخلاق حرفه ای است.
https://botkaj.ir/?p=1100
لینک کوتاه:
درباره محمد هاشمی
محمد هاشمی
محمد هاشمی هستم ، برنامه نویس و توسعه دهنده سمت سرور ، از سال 2015 به صورت جدی وارد حوزه اینترنت شدم و از سال 2017 برنامه نویسی رو شروع کردم ، قبل از برنامه نویسی مشغول تولید محتوا و بلاگ نویسی بودم .
دیدگاه های این محصول

تبلیغات
درباره ما
ما بات کاج هستیم . هدف اصلی ما توسعه و هوشمند سازی برای هر کاری و چیزی هست ، اما چطور ؟ بات کاج از 20 روز قبل از نوروز 1396 برای یک شروع تازه با به عرصه برنامه نویسی گذاشت . میخواستیم به مدیران کسب و کار ها و مدیران کانال و گروه ها کمک کنیم تا با استفاده از ربات و پروژه های ما و آموزش های رایگان ما و ابزار های کاربردی با کیفیت ، کسب و کار بهتری داشته باشند . پس دست به کار شدیم .
ادامه داستان بات کاج ...
ارتباط با ما
 • ایران ، قم
 • 09931735502
 • 09931735502
 • شنبه تا پنج شنبه : 10 صبح الی 10 شب
آخرین دیدگاه ها
 • پویادرود امکان فروش فایل لاینسن رو داره؟ که هر کاربر فایل منحصر به فرد خودشو داره؟ ا...
 • پویانحوه پیگیری شات اسکرین پرداختی در روش کارت به کرات چه جوری هست؟...
 • بردیادقیقا منم مشکلم همینه هرکاری میکنم نمیشه😓...
 • norrdin taebAtomic wallet was attacked by a hacker on 06/03/2023 at 15:10 and my currencies...
 • Leader XzThank you for helping the victims in spreading the news! 🌹👌...
نماد اعتماد

تمامی حقوق برای" بات کاج "محفوظ است.